Kas ir r&b?

R&b mūsdienās ir ļoti populārs mūzikas žanrs. Daudzos popmūzikas topu augšgalos var atrast r&b izpildītājus un viņu dziesmas, tomēr šis stils ir unikāls. Tam ir atšķirīgs skanējums un vēstījums no citiem populārās mūzikas stiliem. Kaut gan mūsdienu r&b mūzika ievērojami atšķiras no tās oriģinālā skanējuma, ikvienam vajadzētu atšķirt r&b no citiem popmūzikas stiliem.

R&b nozīmē ritms un blūzs, tātad ir skaidrs, ka šī mūzikas žanra izcelsme ir cieši saistīta ar blūza mūziku. Arī r&b mūzika sākotnēji pārstāvēja afroamerikāņu rasi un tā galvenokārt bija mērķēta tieši uz afroamerikāņu auditoriju. Arī r&b mūzikā tika pārstāvētas dažādas, tieši afroamerikāniem, aktuālas problēmas, tomēr tas nav tieši tas pats, kas blūzs. R&b ir ļoti daudzu mūzikas stilu apvienojums. Tas sevī iever gan gospeļu, gan džeza, gan blūza elementus. Mūsdienās r&b mūzika ir ietekmējusies arī no vēl citiem mūzikas stiliem padarot r&b par ļoti daudzveidīgu žanru.

R&b mūzika ir radusies Amerikas Savienotajās Valstīs. Kaut gan r&b mūzika tiek radīta jau samērā sen, oficiāls termins, tika ieviests tikai divdesmitā gadsimta četrdesmitajos gados. Sākotnēji r&b mūzikas žanrs tika dēvēts vienkārši par melnādaino mūziku. Par šī mūzikas stila aizsācējiem un oriģinālā skanējuma populārākajiem izpildītājiem tiek uzskatīti tādi mākslinieki kā Bo Didlijs un Čaks Berijs. Sākotnēju r&b dziesmu muzikālajā pavadījumā dominēja metāla pūšamie instrumenti, kā arī bungas un klavieres. Principā muzikālais pavadījums bija ļoti līdzīgs blūza mūzikas muzikālajam pavadījumam, bet r&b mūziķi izmantoja smagākas skaņas un vienmērīgāku ritmu. Piecdesmitajos gados r&b dziesmu vārdi kļuva daudz pavedinošāki, kā arī dziedāšana tika papildināta ar seksuālām dejām. Mūzikas instrumentiem vēlāk arī pievienojās basģitāra, kas padarīja mūzikas skanējumu vēl savdabīgāku. Sešdesmitajos gados no r&b mūzikas attīstījās soulmūzikas žanrs. Pastāvēja uzskats, ka soulmūzika ir jauns r&b skanējums, tomēr vēlāk šie abi žanri attīstījās atsevišķi.

R&b mūzika sāka ievērojami mainīties un komercializēties septiņdesmitajos gados, kad ļoti populāra bija disko mūzika un dejošana. Tādi mūziķi kā Maikls Džeksons un Kvinsijs Džonss sāka izmantot elektroniskos mūzikas instrumentus, kas mainīja oriģinālo r&b skanējumu. arī r&b lielā mērā kļuva par deju mūziku ar daudz plūstošāku skanējumu. Tātad, lielu ietekmi r&b attīstībā ir devusi arī disko mūzika un fank mūzika. Vēlāk r&b mūzikai tika pievienoti arī hip-hopa elementi (galvenokārt rims), kas r&b padarīja tādu, kāds tas ir mūsdienās. Šī oriģinālās r&b mūzikas apvienošana ar citiem mūzikas stiliem izraisīja mūzikas žanra sadalīšanos vairākos apakš žanros.

R&b mūzikas žanrs laika gaitā ir ievērojami mainījies un tam ļoti daudzi atšķirīgi skanējumi, bet kopumā r&b mūzikā arī mūsdienās pārstāv līdzīgas tēmas, kā sākotnēji. Izplatītas ir arī dziesmas par dažādām, ar rasismu saistītām, problēmām, bet daudz biežāka r&b dziesmu tematika ir mīlestība, attiecības un dejošana. Mūsdienās r&b nav tikai melnādaino mūzika. Ir sastopami arī ļoti daudzi baltādainie izpildītāji. Muzikālais pavadījums ir kļuvis daudz būtiskāks. Arī mūsdienās dominē vienmērīgs ritms, bet tiek izmatoti vairāki mūzikas instrumenti, lai skaņu padarītu daudzslāņainu. Daudzi r&b mūziķi arī izmanto elektroniskos mūzikas instrumentus. R&b mūzika mūsdienās ir daudz „lipīgāka” un piemērotāka dejošanai.