Kas ir regejs?

Daudziem cilvēkiem ir ļoti vispārīgas zināšanas par tādu mūzikas stilu kā regejs. Protams, lielākā daļa cilvēku ir dzirdējuši par tādu regeja izpildītāju kā Bobs Mārlijs, kā arī zina, ka šī mūzika tiek plaši pārstāvēta Jamaikā, bet attiecībā uz šīs mūzikas skanējumu, izcelsmi un citiem aspektiem, priekšstats bieži vien ir maldīgs.

Regejs ir mūzikas stils, kas izveidojies Jamaikā, apvienojoties diviem citiem līdzīgiem Jamaikas mūzikas stiliem – ska un rocksteady. Regeju no citiem mūzikas stiliem var atšķirt pēc muzikālā pavadījuma ritma un vienkāršajām akordu progresijām. Dziesmu vārdi parasti tiek izpildīti angļu valodā, bet ar jamaikiešu dialektu. Populārākie regeja izpildītāji ir Bobs Mārlijs un grupa The Wailers.

Kaut gan regejs ir cēlie no jau minētajiem ska un rocksteady mūzikas stiliem, tas ir ietekmējies arī no amerikāņu izcelsmes mūzikas stiliem, kā, piemēram r&b, džeza un mento. Regejs, kā atsevišķs mūzikas žanrs tika atzīts tikai divdesmitā gadsimta sešdesmitajos gados. Par pasaulē pirmo ierakstīto regeja mūzikas dziesmu tiek uzskatīts grupas The Pioneers dziesma „Long Shot Bus’ Me Bet”, kas iznāca 1967. gadā.

Regejam ir raksturīgs ļoti īpatnējs ritms. Tas ir četru ceturtdaļu ritms ar uzsvaru uz sitiena beigām. Daudzas uzsvērtās skaņas tiek spēlētas uz ģitāras vai bungām, kas piedod regeja mūzikai izteiktu Āfrikas tradicionālās mūzikas noskaņu. Sitieni pārsvarā tiek nodrošināti ar dažāda veida bungām, piemēram, moderno bungu komplektu, timbalēm, timpāniem, mazajām bungā un tradicionālajām afrikāņu bungām. Akordu struktūra regejā ir slāņveida. Tas nozīmē, ka bungu sitieniem pa virsu skan akustiskā ģitāra, basģitāra, ērģeles, klavieres vai citi taustiņ instrumenti. Daudzas regeja grupas izmanto arī pūšamos mūzikas instrumentus, kā, piemēram, saksofonu, trompetes, trombonus, lai mūzika kontrastētu ar vokālu.

Kā jau tika minēts, regeja dziesmas pārsvarā tiek izpildītas angļu valodā, bet Jamaikas vietējā izloksnē, ko amerikāņu angļu valodas un britu angļu valodas pārzinātājiem bieži vien ir grūti saprast. Dziesmu vārdi bieži aizskar tādu tēmu kā rastafari. Rastafari ir reliģija. Rastas tic, ka Etiopijas imperators Haile Selasije I (Ras Tafari, Jah) ir Dieva inkarnācija jeb Mesija, kas vadīs visus Āfrikas iedzīvotājus un visas pasaules melnādainos iedzīvotājus uz brīvību. Šī reliģija ir izplatīta Jamaikā un tajā tiek atbalstīta marihuānas lietošana. Arī tā ir ļoti izplatīta tēma regeja mūzikā. Arī slavenais regeja mūzikas izpildītājs Bobs Mārlijs bija rastafari reliģijas praktizētājs, tāpēc arī visa regeja mūzika bieži vien tiek saistīta ar marihuānas lietošanu, bet mūsdienās regejs pārstāv arī daudzas citas tēmas.

Vēlāk no regeja attīstījās arī daudzi citi atsevišķi mūzikas žanri, kas tagad pasaulē ir vēl populārāki par pašu regeju. Piešiem mūzikas stiliem pieder, piemēram, hip-hops, ragga, britu regejs, dancehall u.c.

Pārsvarā regeja mūziku asociē ar jaunību, dumpīgumu, rupjībām un Jamaikas ielu kultūru. Kad regejs kļuva populārs visā pasaulē, ne tikai Jamaikā un Ziemeļamerikā, tā tematika kļuva mazliet citādāka. Saglabājās tā skarbā daba un mazliet tika saglabāti arī daži elementi no rastafari reliģijas, bet tika aizskarti arī baltās rases pārstāvjiem raksturīgi temati.

Kopumā var teikt, ka regejs tomēr vēl joprojām pamatā pārstāv Jamaikas kultūru un rastafari reliģiju, bet tas vairāk ir ārējais tēls. Pati mūzika un dziesmu vārdi ir ļoti dažādi un nu jau regejs pārstāv visdažādākās tēmas un tas tiek izpildīts dažādās valodās.