Rokmūzikas apakšžanri

Roks ir mūzikas stils, kas kļuva populārs divdesmitā gadsimta piecdesmitajos gados Amerikas Savienotajās Valstīs un mazliet vēlāk Eiropā. Rokmūzikas stils ir cieši saistīta ar rokenrolu, tomēr tas nav pilnīgi viens un tas pats. Rokenrols ir senāks mūzikas stils, kas ir rokmūzikas izcelsmes pamatā. Rokmūzika ir ietekmējusies arī no r&b un citiem pirms tam labi zināmiem mūzikas stiliem, bet rokmūzika izcēlās tieši ar izteiktu bungu un ģitāras spēli muzikālajā pavadījumā un spēcīgu vokālu. Laika gaitā rokmūzikai ir izveidojušies ļoti daudzi apakš žanri jeb apakšstilbi, kas pēc skanējuma un ideoloģijas var būt pat ļoti atšķirīgi.

 

Poproks ir viens no vecākajiem rokmūzikas apakš žanriem. Sākotnēji tas tika uzskatīts par maigāku alternatīvu rokenrolam, bet vēlāk ar terminu poproks saprata visu rokmūziku, kas bija komerciāla, pieejama plašai sabiedrībai un galvenokārt orientēta uz jauniešu auditoriju. Pops un roks pat tika nošķirti kā divi pilnīgi atšķirīgi mūzikas stili, tomēr poproks un tradicionālais roks pēc sava skanējuma, muzikālajā pavadījumā izmantotajiem mūzikas instrumentiem un pat dziesmu tekstu tematiku ir ļoti līdzīgi. Zināmākie poproka pārstāvji ir Eltons Džons, Pols Makartnijs, Pīters Fremptons u.c.

 

Grandžroks ir rokmūzikas apakš žanrs, kurš izveidojās sešdesmitajos gados. Tas ir smagāks un netīrāks rokmūzikas novirziens. Savu nosaukumu šis mūzikas apakš stils ir ieguvis tāpēc, ka sākotnēji tā pārstāvji savu mūziku praktizēja, spēlējot piemājas garāžā. Grandžroka dziesmu tekstos galvenokārt dominēja tēmas par vidusskolas laiku grūto dzīvi, attiecībām, krāpšanu utt. Grandžroka vokāls ir smags, kas bieži vien robežojas kliegšanu. Grandžroka muzikālais pavadījums variēja no vienkāršiem, viena akorda skaņdarbiem, līdz pat ļoti sarežģītiem skaņdarbiem. Vēlāk šis mūzikas stils mainījās un kļuva arvien dažādāks. The Sonics, The Rievieras, The Sootages u.c.

 

Blūzroks ir rokmūzikas apakš žanrs, kurš pamatā radies Lielbritānijā, galvenokārt ietekmējoties no britu blūza. Šī blūza mūzika tika papildināta ar lielāku skaņas amplitūdu un jau iepriekš izmantotajiem mūzikas instrumentiem tika pievienota elektriskā ģitāra, kas skaņdarbos bieži vien dominēja. Sākotnējais brūzroks atgādināja džeza mūziku. Arī blūzrokam bija izteiktas garas, improvizētas instrumentu spēles. Vēlāk blūzroks izplatījās arī Amerikas Savienotajās Valstīs, kas ietekmēja blūzroka turpmāko attīstību. Septiņdesmitajos gados blūzroks bija kļuvis daudz smagāks un ar izteiktām netīrām ģitāras spēlēm. Par populārākajiem blūzroka pārstāvjiem var uzskatīt tādas grupas kā Led Zeppelin, Deep Purple, ZZ Top u.c.

 

Psihodēliskais roks ir rokmūzikas apakš žanrs, kas radās 1960. gadu vidū Lielbritānijā un Amerikas Savienotajās Valstīs. Tam ir ļoti skaidra izcelsme. Šo terminu ieviesa un mūzikas stilu aizsāka grupa Holy Modal Rounders, ar savu dziesmu Hesitation Blues. Vēlāk arī citas grupas pieskaitīja sevi pie psihodēliskā roka pārstāvjiem. Psihodēliskā roka galvenā iezīme ir centieni atdarināt sajūtas, kādas tiek gūtas, izmantojot psihotropās vielas. Šo žanru ir grūti raksturot, jo muzikālā pavadījuma ziņā tas ir ļoti dažāds, bet vārdi bieži vien ir saistīti ar psihotropo vielu lietošanu tiešā veidā vai izsakoties abstrakti. Pie šī apakš žanra var pieskaitīt tādus roka mūziķus kā The Byrds, Pink Floyd, The Yardbirds, Grateful Dead u.c.

 

Vēl pastāv arī ļoti daudzi citi rokmūzikas apakš žanri kā, piemēram, folkroks, kantrīroks, progresīvais roks, džezroks, glamroks, smagais roks, maigais roks utt. Vēlāk arī šie apakš žanri savā starpā ir viens no otra ietekmējušies radot arvien jaunas un nebijušas rokmūzikas skaņas. Un ja nu tu vēl neesi eigādājies labākās skaņu plates tad to vari izdarīt paņemot aizdevumu,kas nemaz nebūs dārgi un ko tu ātri vien varēsi atmaksāt!